Backup Danych – Trudne Pytania
Aktualizacja: 2,10.2024
Zagadnienie kopii zapasowej jest jednym z ważniejszych procesów w cyklu życia zasobów IT każdego przedsiębiorstwa. Utrata danych może stanowić zdarzenie, które chwieje stabilnością działalności a nierzadko kompletnie destabilizuje porządek w organizacji. Cykliczna kontrola poprawności wykonywania backupu danych może uchronić przed poważnymi stratami.
Odpowiedzi na poniższe pytania pomogą nam zrozumieć czym jest kopia bezpieczeństwa oraz konkretniej zaplanować bezpieczeństwo danych i systemów informatycznych firmy.
Kopia bezpieczeństwa – mamy czy nie mamy?
- Jakie awarie mogę się przydarzyć? Fizyczne – uszkodzenie sprzętu, atak hakerski, nieumyślne skasowanie danych?
- Jakie dane chcemy uchronić przed tego typu awariami i ich utratą?
- Czy dane są chronione w innej fizycznej lokalizacji niż są używane? Czy ta lokalizacja jest rozbieżna pod względem energetycznym, sieciowym z naszym podstawowym zestawem danych? Czy rozważaliśmy umieszczenie backupu danych w chmurze?
- Czy jeśli nasza kopia bezpieczeństwa danych jest w chmurze, wiemy gdzie znajduje się fizycznie i jakim regulacjom prawnym podlega?
- Czy miejsce gdzie chronimy dane posiada inne dane dostępowe niż dane produkcyjne?
- Czy rozumiemy jak działa system do sporządzania kopii bezpieczeństwa, rozumiemy jego limitacje wynikające na przykład z licencjonowania czy sposobu działania?
- Czy sprawdzamy regularnie naszą kopię bezpieczeństwa, jeśli wykonujemy ją na firmowym serwerze kopii bezpieczeństwa danych – czy jest kompletna, czy monitorujemy ilość miejsca?
- Jaki okres utraty naszych efektów pracy jest akceptowalny? W przypadku awarii danych produkcyjnych – z kiedy najdawniej dane powinny zostać przywrócone?
- Czy wiemy w jaki sposób odzyskać nasze dane z kopii bezpieczeństwa, kiedy ostatnio przeprowadzaliśmy scenariusz testowego przywrócenia kopii zapasowej po awarii?
- Ile trwa przywrócenie danych, przez jaki czas podczas odzyskiwania danych nie będziemy w stanie wykonywać pracy?
- Czy jesteśmy w stanie cofnąć zestaw naszych danych produkcyjnych do pożądanych i wymaganych prawnie okresów z przeszłości? Na przykład do początku miesiąca, roku?
- Co sie wydarzy jeśli staniesz się celem ataku typu ransomware? Ransomeware jest coraz sprytniejsze i jeśli nie zabezpieczysz backupu danych on również zostanie zaszyfrowany.
Monitoring kopii zapasowych
Polecamy cykliczny przegląd kopii bezpieczeństwa, ich kompletności i naszej zdolności do przywracania danych!
Backup pozostawiony “sam sobie” to ryzyko jego tworzenia w sposób który uniemożliwi przywrócenie buckupu danych. Ważny jest również monitoring i odpowiednio przygotowane alerty, które poinformują zespół utrzymaniowy o problemach takich jak – problemy podczas tworzenia kopii bezpieczeństwa (na przykład archiwa o rozmiarze zerowym), brak miejsca na storage backupu, czy inne anomalie.
"Jest kopia bezpieczeństwa? - tak tak, ale jeszcze sprawdzimy"
Pytanie o kopię to często zadawane pytanie na zasadzie czy jest czarno czy jest biało. Nie da się zadać pytania o kopię zapasową w ten sposób. To co na pewno interesuje każdego właściciela czy zarządzającego biznesem to:
- Co ile robimy kopię bezpieczeństwa
- Jak długo przechowujemy kopie bezpieczeństwa
- Gdzie backup przechowujemy.
- Ile czasu potrwa przywracanie kopii danych.
Problemy z jakimi się zwracacie do nas najczęściej a dobrze zorganizowana kopia na pewno by pomogła
- Mamy zaszyfrowane dane,
- Piorun uderzył w okolicy i nic nie startuje
- Backup był ale na tym samym dysku i dysk padł
- Backup był ale przestał się robić 2 lata temu
- Robiło się gdzieś w internecie ale nie zaplaciliśmy bo nie wiedzieliśmy że potrzebne
- Wszystko działało ale nigdy nie mieliśmy potrzeby przywracać, teraz mamy ale katalogi są puste.
To są realne problemy z życia wzięte. W wielu przypadkach udaje się pomóc. Mamy za sobą negocjajce z hakerami, ratowanie danych z uszkodzonych serwerów czy komputerów. Rozmowy z dostawcami usług zewnętrznych czy odzyskiwanie danych z dysków, ratowanie raidów serwerów. jednak to wszystko byloby niepotrzebne gdyby kopia bezpieczeństwa była wykonywana zgodnie ze sztuką.
Kopie bezpieczeństwa – Świadomość
Badania przeprowadzone w 202o roku (niestety nie na runku polskim) mówią, że 21% firm SMB (lub jak kto woli MSP) nie mają wdrozonego żadnego systemu backupu w firmie – specjalne gratulacje. Z kolei Firma Barracuda – specjaliści od bezpieczeństwa raportuje na podstawie badań przeprowadzonych w 2023 roku o tym, ze 73% firm doświadczyło już ataku typu ransomware. Badań, liczb jest sporo, ale jesteśmy przekonani, ze nie trzeba ich wszystkich przytaczać żeby doprowadzić swoją firmę do porządku w tym zakresie. Polecamy.
Dobra kopia bezpieczeństwa jest zdecydowanie tańsza niz utrata danych. Lepiej stawiać na prewencję niż awarię.
Nie mam pewności czy moje backupy są ok
Jak nie ma takiej pewności to polecamy poczytać więcej choć by na naszym blogu np. wpis O dobrych praktykach robienia kopii bezpieczenstwa na 2024 rok lub skontaktować się z nami w ramach bezpłatnej konsultacji. Porozmawiamy i zobaczymy co w Twojej sytuacji można zrobić.